Türkiye İstihbarat Ekibi
İstihbarat
Türkiye İstihbarat Ekibi -
Formumuz toplayıcı modülü kullanmaktadır. Bu durum sizi etkiliyor ise bize bildiriniz. "mail : istihbaratekibi[at]gmail.com"

Go Back   Türkiye İstihbarat Ekibi >
Güvenlik
> Kriptografi - Şifreleme

Kriptografi - Şifreleme Şifreleme ve şifre sistemleri hakkında bilgi paylaşılan alan.


~Biz Her Şeyi Biliyoruz~


reklam alanı
Türkiye İstihbarat Ekibi

-
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 03 Haziran 2018   #1

 
Nighty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üsteğmen
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 28 Mayıs 2018
Üye No: 22
Mesajlar: 141
Konular: 49
Alınan Teşekkürler: 3
Teşekkür Edilenler: 0
Varsayılan Kriptografi Tarihi

Kriptografi dediğimiz şey bir metnin, bir mesajın,ya da herhangi bir şeyin şifrelenmesi, gizlenmesi ve başkalarının eline geçmemesini sağlamak desek yanlış olmaz sanıyorum. E tabii ayrıca bu şifreli metnin çözülmesi de bu alana giriyor. Tarih boyunca gizli saklı belgeler, şifrelemeler, şifreli metinler insanların hep merak konusu olmuştur. Uygarlık belirli bir seviyeye geldiği anda kriptografi de ilk adımlarını atmaya başladı. Matematiğin çıkışı ile depara kalkan şifreleme, teknolojinin nimetlerinden de faydalanıyor. Şu anda politika, hukuk, askeri iletişim ve istihbarat, mühendislik, yönetim, bilgisayar ve matematik gibi alanlarda şifrelemeyi sürekli olarak kullanıyoruz.

Kriptografide temel mantık şudur, Bir metin şifrelenir, şifreli metin karşı tarafa gönderilir.Sonrasında karşı tarafla belirlenen anahtar ile metin çözülür.Nihayetinde metin başka ellere geçmez.Şifreli metne “encryption”, şifreyi kırmaya ise “code breaking” diyebiliriz.Siber uzayda akla ilk gelenler ise Sezar, MD2, MD4, MD5,RSA, Lucifer diyebiliriz.Bu sıralama ciddi anlamda uzatılabilir.

Aslında en gerilere gidersek kriptografinin izlerini MÖ 1900 yılında Rosetta Tableti’nde bulmak mümkün.Mısır yakınlarında Napolyon’un askerleri tarafından bulunan tablet üç bölüme ayrılmış.Üst bölüm hiyeroglif, ortadaki halk dilinde, alt kısım ise Yunanca hazırlanmış.Aslında tablette gizli bir bilgi yok.Ancak simgeler şeklinde yazılmasından ötürü şifreli kabul edilmiş ve çözülmesi bir hayli uğraştırmış.Yöntemlerden biri steganografi ise benim çok ilgimi çekti.Aslında oldukça basit ama gerçekten oldukça mantıklı.MÖ 1500 yıllarında ayrı bir bilim dalıymış bu.Metin şifreli değil ancak saklanmış bir biçimde oluyor.O dönemin kölelerinin saçları kazıtılıyor, mesaj kafasına yazılıyor.Daha sonra saçlarının çıkması bekleniyor.Ve karşı tarafa gönderiliyor.Karşı tarafta saçlar tekrar kesiliyor ve mesaj ortaya çıkıyor.Mantıklı ancak oldukça zaman isteyen bir süreç.

Gizli mürekkeple yazılan mesajlar, kağıt ısınmadan ortaya çıkmayan metinler , kimyasal işlemler ile açığa çıkan iletiler…2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar, mektupların satır aralarına görünmez mürekkep ile mesajlar yazmışlar.Aynı şekilde moda dergilerinin görsellerine mors alfabesi ile metinler saklamışlardır.İngilizlerin sansürlerine rağmen bu mesajlar ile çok önemli sırlar yerlerine ulaşmış.

Bu yöntemin günümüzdeki hali ise resimlere, seslere, yazılara saklanan memsajlardır.Şu anda kolayca ulaşılan programlar ile bir görsele mesaj saklamak mümkün.Ses dosyalarına veri gizlemek mümkün.

Dini alanda da şifrelemelere dair teoriler görmek mümkün.Örneğin Tevrat’ın şifresinin bir matematikçi tarafından çözüldüğü bir dergide yayınlanmış ve matematikçiler bunu onaylamıştır.İzak Rabin’in öldürüleceği kehanetini o kaynaklardan bulup onu uyaran yazarın, belirttiği şekilde suikastin gerçekleşmesi de oldukça ilginç.Oklahoma’da Federal binasının bombalanması, 2.Dünya Savaşı, Körfez Savaşı, Netanyahu başbakanlığı ve birçok olay ayrıntıları ile şifrelenmiştir.Aynı şekilde Tevrat, kıyametin nükleer savaş ile geleceğini şifreli bir şekilde belirtmiştir.Domuz Ağılı yöntemi ile ızgaralar yani kareler ile bazı kelimelerin karşılığı bulunmuş ve masonlar bunu sık sık kullanmış.Yine sevdiğim yöntemlerden birisi ise Scytale yöntemi.MÖ 475 yılında bir metin silindire sarılı bir kağıda yazılırmış.Şerit, silindirden ayrıldığında çok bir şey ifade etmezmiş.Ancak aynı yarıçapa sahip bir silindire sarılırsa şifre öğrenilirmiş.

Gelelim Sezar yöntemine.MÖ 100’lü yıllara dayansa da hala kullanıyoruz.Julius Sezar, habercisine güvenmediği için her harfin alfabede üç sonrasına gelen harfi yazarak bir metin hazırlar ve bunu karşı tarafa gönderirmiş.Modüler aritmetik tabanlı şifrelemenin de babası diyebiliriz.

Bir yöntem daha…Çok Alfabeli Şifreleme. Bu yöntemde ise bir kelime üzerinden sezar mantığı uygulanmıştır.Örneğin anahtar kelimemiz LİMON. Şimdi aşağıdaki metni şifrelemeli.

SALDIRI ŞAFAKTA

LİMONLİ MONLİMO

FİASVES ĞOŞLUHO

Yukarıdaki “Saldırı Şafakta” mesajının altına limon yazdık.Aradaki harf sayısı ne kadar ise alfabede o sıradaki harfi seçerek yazdık.Böylece metin LİMON anahtarı ile şifrelendi.ENIGMA…2 Dünya Savaşı’nın erken bitmesine sebep olan olayın anahtarından söz ediyoruz.Adına filmler çekilen yöntem.Bir şifreleme makinesi…Almanlar tarafından kullanılmış ve kolay olması, asla kırılamayacağı iddia edilmesi üzerine çok yaygın kullanılmış.Ancak şifre kırılmış.Polonyalılar bu makineyi ele geçirmiş ve İngilizler ile paylaşmış.İngiliz matematikçiler, kriptograflar, satranç oyuncuları bu makinenin kırılması için açılan okulda beraber çalışarak bu sistemi kırmaya çalışmıştır.

Ancak nihayetinde 1941’de kod kitabı, işletim el kitabı ele geçrilmiş ve bu bilgiler ile Enigma çözülmüş.1991 yılına kadar tüm dünyadan saklanan bu olay, şifrelemeyi çözen ülkelerin saklamasının ve gizlice mesajlaşmaları takip etmeye devam etmesinin ne kadar faydalı olduğunun göstergesi olsa gerek.
Örneğin, 1. Dünya Savaşı’nda Almanya dış işleri sekreteri, her heceye belli kodlar vererek şifrelediği bir metni Alman Elçiliği’ne gönderirken İngiltere tarafından ele geçirilip çözülmesi arkasından Amerika da savaşa girmiştir.Çünkü bu metinde Meksika’ya ittifak çağrısı yapılmaktadır.Yani şifreli bir metnin çözülmesi savaşı farklı bir yere çekti.

Günümüzde de bu tekniklerin büyük kısmı kullanılmakta.Ancak elbette çok daha profesyonelce, matematik ve zeka dolu bir biçimde…Teknolojinin gelişmesi ile beraber farklı teknikler geliştirilebiliyor.Ancak bir o kadar da açıklar artıyor, şifrelemeye olan ihtiyaç ortaya çıkıyor.

Kaynak


Nighty çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
-
Alt 03 Haziran 2018   #2

 
'black - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yüzbaşı
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 28 Mayıs 2018
Üye No: 28
Mesajlar: 153
Konular: 17
Alınan Teşekkürler: 2
Teşekkür Edilenler: 9
Varsayılan

ellerine sağlık__________________
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
'black çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03 Haziran 2018   #3

 
Nighty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üsteğmen
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 28 Mayıs 2018
Üye No: 22
Mesajlar: 141
Konular: 49
Alınan Teşekkürler: 3
Teşekkür Edilenler: 0
Varsayılan

Alıntı:
'black Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ellerine sağlık
Teşekkürler


Nighty çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03 Haziran 2018   #4

 
OxyGeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 02 Haziran 2018
Üye No: 61
Mesajlar: 253
Konular: 81
Alınan Teşekkürler: 9
Teşekkür Edilenler: 2
Varsayılan

Eline sağlık


OxyGeN çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03 Haziran 2018   #5

 
Nighty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üsteğmen
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 28 Mayıs 2018
Üye No: 22
Mesajlar: 141
Konular: 49
Alınan Teşekkürler: 3
Teşekkür Edilenler: 0
Varsayılan

Alıntı:
OxyGeN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık
Teşekkürler


Nighty çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04 Haziran 2018   #6

 
Siberdrone15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Teğmen
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 31 Mayıs 2018
Üye No: 41
Mesajlar: 71
Konular: 24
Alınan Teşekkürler: 1
Teşekkür Edilenler: 4
Varsayılan

Eline sağlık.


Siberdrone15 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11 Haziran 2018   #7

 
Theinvisible51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asteğmen
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 10 Haziran 2018
Üye No: 129
Mesajlar: 30
Konular: 2
Alınan Teşekkürler: 0
Teşekkür Edilenler: 0
Varsayılan

Ellerine Sağlık


Theinvisible51 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Ağustos 2018   #8

 
Cédric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Genel Bilgiler
Üyelik Tarihi: 24 Mayıs 2018
Üye No: 14
Mesajlar: 20
Konular: 2
Alınan Teşekkürler: 0
Teşekkür Edilenler: 3
Varsayılan

ELine sağlık bilgilendirici bir konu


Cédric çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler

Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok.
Cevap yazma yetkiniz yok.
Eklenti yükleme yetkiniz yok.
Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.

BB Kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açıkİçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan istihbaratekibi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. istihbaratekibi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde istihbaratekibi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.

Forum Saati: 20:32. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.

Bilgilendirme

Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır. Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize istihbaratekibi [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to istihbaratekibi [at] gmail.comTürkiye İstihbarat Ekibi

Powered by vBulletin© Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Zoints SEO v2.3.0 by Zoints & Computer-Logic.org